Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Jak zadbać o bezpieczeństwo danych i chronić wykorzystywane w firmie aplikacje przed hakowaniem?

W obecnych czasach ochrona danych wrażliwych jest priorytetem w przedsiębiorstwach, a wydatki na zapewnienie bezpieczeństwa stale rosną, ze względu na wciąż poszerzający się wachlarz aplikacji wykorzystywanych do funkcjonowania firmy. Nie da się ukryć, iż dostęp do zasobów firmy z urządzeń mobilnych staje się normą, zwłaszcza w dobie pandemii i pracy zdalnej- coraz częściej sprzęty firmowe wykorzystywane są również w celach prywatnych, a wynika to z ciągłego poszerzania się i ewoluowania przestrzeni naszej pracy. Jak zatem chronić wykorzystywane aplikacje przed wyciekiem z nich danych firmowych?

Sporą część wydatków pracodawców stanowi zatrudnienie specjalistów IT, którzy wdrażają rozwiązania mające na celu eliminację potencjalnych zagrożeń. Również nowoczesne komputery stanowią spory wydatek, ale stanowią również ochronę przed wyciekiem danych. Warto popatrzeć na ofertę jaką serwuje AMSO Komputery poleasingowe, która potrafi zredukować koszty w tym segmencie nawet do 70%. Ochrona informacji, w podmiotach objętych restrykcyjnymi regulacjami jest niebywale skomplikowana, ze względu na mnogość regulacji, wymogów i procedur. Wspomniane wyżej ilość miejsc, z jakich wykonujemy swoją pracę, różnorodność sprzętu z jakiego korzystają pracownicy i konieczność operowania co najmniej kilkoma aplikacjami, znacznie komplikuje proces zabezpieczania tychże sprzętów i zmusza działy IT w różnych przedsiębiorstwach do ciągłego poszukiwania nowych rozwiązań w tym zakresie. Działania podjęte w celu zwiększenia bezpieczeństwa danych wrażliwych bowiem, nie mogą jednocześnie utrudniać pracownikom wywiązywania się z obowiązków. Kluczowe jest zapewnienie dostępu do zasobów i informacji firmowych z dowolnego miejsca na ziemi, przy zachowaniu ciągłości tej pracy.
Przedstawiamy zatem kilka rozwiązań, które pozwolą pracodawcom odpowiednio kontrolować aplikacje i przepływ danych w firmie, minimalizując ryzyko wycieku danych:

1. Bądź elastyczny w kwestii przechowywania danych, zarzadzania nimi i dostępu do nich, to pozwoli uchronić Twoje przedsiębiorstwo!
Ze względu na spore rozproszenie pracowników w dobie pandemii warto rozważyć przechowywanie firmowych informacji w kilku miejscach. Od pamięci mobilnej po aplikacje chmurowe- przy wsparciu działów IT, które pomogą określić jak dane przechowywać i z kim je dzielić. To znaczni
2. Stosuj politykę bezpieczeństwa opartą na kontroli kontekstowej!
Zasady bezpieczeństwa oparte o analizę treści/ kontekstu to rozwiązanie, które warto rozważyć, ponieważ łączy ono informacje o konkretnej osobie, jej roli w firmie, miejscu, w którym się aktualne znajduje, typie sprzętu jaki wykorzystuje i rodzaj uprawnień jakie zostały jej nadane. Dzięki temu działy IT mogą od podstaw ustalić zasady i politykę bezpieczeństwa, która umożliwi dostęp do informacji w oparciu o dane wskazane wyżej.
3. Wprowadź raportowanie!

Skuteczne zabezpieczenia przed wyciekiem danych poufnych to takie, które łączą funkcje monitoringu, logowania i raportowania wykorzystywanych danych w sposób zautomatyzowany, by szybko i efektywnie odpowiedzieć na szereg pytań w razie kontroli urzędników. Nie pozwól sobie na luki w dokumentacji, zadbaj o kontrolę aktywności na poszczególnych platformach służbowych wszystkich użytkowników i sposób w jaki wykorzystują dostępną sieć. Od tego zależy bezpieczeństwo danych.

4. Dostarczaj aplikacje w swojej firmie z wykorzystaniem technik szyfrowania danych!
Schemat postępowania w przedsiębiorstwie oparty o szyfrowanie danych zarówno w trakcie ich użytkowania, ale również wtedy, gdy są przechowywane, przesyłane czy udostępniane między współpracownikami w różnych lokalizacjach to pożądana praktyka, która pozwoli zapobiegać niechcianym wyciekom i ograniczy prawdopodobieństwo cyberataku.
Podsumowując musimy pamiętać, że zabezpieczenia stosowane w naszych przedsiębiorstwach muszą być dostosowane do specyfiki firmy i ilości wykorzystywanych w niej aplikacji do codziennej pracy. Nie możemy zapominać o przepisach RODO i innych krajowych regulacjach, bez względu na to z jakich lokalizacji pracownicy realizują swoje zawodowe zobowiązania. We wprowadzeniu odpowiednich technologii i zabezpieczeń kluczowe może się okazać korzystanie ze wsparcia specjalistów IT, którzy jednocześnie nadzorują wszystkie procesy wdrażane w firmie, które mają usprawniać jej działania, tak, aby jednocześnie nie narażać jej na ataki hackerskie.

Show CommentsClose Comments

Leave a comment