Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Dyskopatia. Co robić jak się pojawiają początkowe objawy?

Co to jest dyskopatia?

Dyskopatia jest chorobą degeneracyjną dysków międzykręgowych. Kręgosłup składa się z 24 ruchomych kręgów, a pomiędzy każdym z nich znajduje się mały dysk włóknisty z pierścieniem włóknistym. Rolą tych tarcz jest ochrona kręgów przed tarciem i wstrząsami. Z wiekiem dyski międzykręgowe tracą wodę i kurczą się. One też się zużywają i mogą nawet pękać. To zwyrodnienie dysków międzykręgowych jest znane jako dyskopatia.
Chociaż wiek jest głównym czynnikiem ryzyka, kilka innych czynników może wpływać na zwyrodnienie dysków. Na przykład, palenie tytoniu i brak aktywności fizycznej zmniejszają przepływ krwi do krążków. Otyłość zwiększa nacisk wywierany na tarcze przez masę ciała. Poważne urazy (wypadki, choroby) lub mikro urazy (bieganie bez odpowiedniego obuwia, narażenie na powtarzające się wstrząsy) mogą przyspieszyć chorobę dyskową.

Objawy i diagnostyka.

Objawy dyskopatii są uciążliwe dla osoby dotkniętej tą chorobą. Ogólnie rzecz biorąc, chorzy skarżą się na zlokalizowany ból w obrębie atakowanych kręgów. Niektóre osoby odczuwają również promieniujący ból w ramionach, nogach, pośladkach i szyi w wyniku uszczypnięcia korzenia nerwowego. Kiedy krążki się zużyją, mogą pękać i galaretowate jądro może przeciekać do otaczających je tkanek. Jest to tzw. przepuklina kręgosłupa. Zazwyczaj bezobjawowa przepuklina może stać się kłopotliwa, gdy uciska korzeń nerwowy. Ukłucie korzenia nerwowego może również powodować objawy takie jak mrowienie, utrata zręczności manualnej i trudności w chodzeniu.

Diagnozę stawia się najpierw na podstawie badania przedmiotowego. Lekarz gromadzi dane obejmujące historię i aktualne objawy. Bada również plecy i miejsce odczuwanego bólu, zwracając szczególną uwagę na elastyczność i deformacje pleców. Rezonans magnetyczny lub zdjęcie rentgenowskie mogą potwierdzić dyskopatię i ujawnić obecność przepuklin, jeśli takie występują.

Co robić w przypadku początkowego stanu dyskopatii?

Jeśli lekarz potwierdzi początkową chorobę dyskową, ważne jest, aby dokonać pewnych zmian w stylu życia, aby została opóźniona progresja choroby. Ponieważ choroba krążka międzykręgowego jest nieodwracalna, najlepiej jest zapobiegać jej wystąpieniu. Istnieje szereg wskazówek, które mogą pomóc opóźnić postęp choroby i uniknąć powikłań:

Większa aktywność fizyczna.

Ćwiczenie zwiększa przepływ krwi do tkanek, w tym do obszaru, który zasila krążki międzykręgowe. Ponadto, ćwiczenia pomagają kontrolować wagę, co zmniejsza nacisk na dyski. „Aqua Fit” jest doskonałym ćwiczeniem na ból pleców, ponieważ woda wspomaga część masy ciała, pozwalając na większą swobodę ruchów i pomagając zmniejszyć ból.

Fizjoterapia i fizykoterapia.

Oferują one ćwiczenia rozciągające, uelastyczniające i wzmacniające, które poprawiają siłę mięśni w okolicy kręgosłupa. Masaże wykonywane podczas sesji fizjoterapii mogą poprawić krążenie krwi i zmniejszyć ból.

Rzucenie palenia.

Jednymi z poważniejszych negatywnych skutków palenia jest zwolnienie krążenia krwi i odwodnienie, przy czym oba te zjawiska mogą nasilić choroby krążenia. Rzucenie palenia przynosi również ogólne korzyści dla zdrowia.

Schudnąć.

Osoba z nadwagą jest narażona na zwiększone ryzyko zwyrodnienia tarczy ze względu na dodatkowy nacisk wywierany na tarcze. Umiarkowana utrata wagi zmniejszy to obciążenie, co może pomóc spowolnić nieodwracalne szkody.

Akupresura.

Zalecana jest również w celu uwolnienia endorfin, hormonu uśmierzającego ból naturalnie. Podczas wykonywania akupresury organizm wydziela go w większej ilości.

Progresja dyskopatii jest trudna do zatrzymania, ponieważ zaawansowany wiek jest jednym z głównych czynników ryzyka. Jednak utrata masy ciała, zaprzestanie palenia tytoniu i zwiększenie aktywności fizycznej mają korzyści, które mogą spowolnić postęp dyskopatii, poprawiając jakość życia w średnim i długim okresie.

W przypadku silnego bólu związanego z wczesną dyskopatią zaleca się stosowanie łagodnego środka przeciwbólowego, np. acetaminofenu. Niektóre osoby uzyskają lepszą ulgę poprzez dodanie środka przeciwzapalnego, takiego jak ibuprofen lub naproksen, ale należy wziąć pod uwagę, że większość dyskopatii nie ma pochodzenia zapalnego. Jeśli mimo porady ból jest nie do zniesienia, interesującą opcją może być konsultacja lekarska w celu uzyskania porady pracownika służby zdrowia. Lekarz będzie mógł wówczas przepisać najlepsze leczenie w celu złagodzenia bólu w zależności od jego pochodzenia.

Show CommentsClose Comments

Leave a comment