Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

9 znaków, że jesteś przetrenowany

Wszyscy możemy się zgodzić, że ćwiczenia są dobre dla ciała. Po osiągnięciu formy zauważysz większą wytrzymałość, koncentrację i wiele innych korzyści. Jednak, podobnie jak w przypadku wszystkiego innego, może dojść do przeciążenia organizmu i pojawienia się niepożądanych efektów. Zespół przetrenowania występuje wtedy, gdy nadmiernie naciskasz na swoje ciało i nie pozwalasz mu prawidłowo się zregenerować. Zwykle może się to zdarzyć, gdy pracujesz nad osiągnięciem określonego celu lub gdy nadmiernie koncentrujesz się na ćwiczeniach. Niestety niebezpieczeństwa z tym związane mogą mieć ogromny wpływ na twoje postępy. Mając to na uwadze, chcemy spojrzeć na dziewięć znaków, które mogą wskazywać że jesteś przetrenowany. Jeśli zauważysz jedno lub wszystkie z nich, nadszedł czas, aby cofnąć się i ponownie ocenić swoje ćwiczenia i treningi.

Bolące mięśnie

Wszyscy doświadczyliśmy bólu po treningu następnego dnia. Twoje mięśnie są obolałe i może to zaszkodzić twojemu ruchowi, szczególnie podczas rozciągania różnych części ciała. Jeśli jednak nadal czujesz się tak przez kilka dni po pierwszym treningu, może to być zły znak. Jeśli przesadzasz, mięśnie nie mają szansy na regenerację, co oznacza, że ​​po prostu je rozrywasz. Nie tylko nie jest to zdrowe, ale może spowodować utratę masy mięśniowej, a nie jej zwiększenie.

Zwiększone zmęczenie

Tak, celem sesji treningowej jest zebranie potu i przyspieszenie akcji serca. Jeśli jednak w trakcie ćwiczeń doświadczasz wyczerpania, prawdopodobnie jest to oznaką przetrenowania. Ponownie twoje ciało nie ma szansy na regenerację, więc jesteś w ciągłym stanie zmęczenia. Zazwyczaj dwie rzeczy mogą powodować to – brak odpoczynku i brak składników odżywczych. Zrozumienie, która opcja sprawia, że ​​jesteś najbardziej zmęczony, powinno być dość łatwe, więc odpowiednio dostosuj swoje metody.

Zmniejszona motywacja

Bez względu na to kim jesteś, chęć treningu może od czasu do czasu zniknąć. Może jesteś już zmęczony codziennym harmonogramem, a może po prostu czujesz się leniwy. Te dni są nieuniknione, ale jeśli okaże się, że zdarzają się coraz częściej to znak że dzieje się coś złego. Powinieneś się martwić, jeśli trenujesz od dłuższego czasu i nagle zauważysz zmianę motywacji. Jeśli nadal nie znasz schematu ćwiczeń, może to być po prostu twój mózg, który chce przywrócić normalne warunki.

Nadmierne odwodnienie

Ćwiczenie sprawi, że będziesz spragniony, ale powinieneś być w stanie ugasić to pragnienie dużą ilością wody. Jeśli jednak czujesz, że wypijasz litry wody i nigdy nie czujesz się usatysfakcjonowany, może to oznaczać, że jesteś w stanie katabolicznym. W takim przypadku twoje ciało zużywa tkankę mięśniową na białko, ponieważ dieta nie zapewnia wystarczającej ilości regeneracji po treningu.

Kontuzje

Jeśli nie jesteś zawodowym sportowcem, nie powinieneś regularnie ranić się na siłowni. Tak, tu i tam można pociągnąć za mięsień, ale te incydenty powinny być rzadkie. Jeśli jednak częściej się ranisz, oznacza to, że naciskasz zbyt mocno. Odpocznij i pozwól swojemu ciału wyleczyć się przed ponownym ciężkim ćwiczeniem.

Bezsenność

Po przejściu w tryb przetrenowania organizm zaczyna wytwarzać dodatkowe hormony stresu. Hormony te zapobiegają zasypianiu, nawet jeśli jesteś wyczerpany z siłowni. Tak więc, jeśli nie śpisz lub nie czujesz się wypoczęty po nocnym śnie, istnieje prawdopodobieństwo, że twój organizm został przetrenowany.

Huśtawki nastroju

Innym skutkiem ubocznym nadmiernych hormonów stresu w organizmie jest łatwiejsze podrażnienie. Co więcej, trudniej jest skoncentrować się na jednym zadaniu, więc możesz być bardziej rozproszony. Istnieją jednak inne powody zmiany nastroju, dlatego należy sprawdzić, czy występują inne objawy.

Zmniejszona wydajność

Idealnie, gdy podnosisz trening, powinieneś zauważyć poprawę swoich możliwości. Na przykład możesz zacząć podnosić ciężary lub biegać na bieżni na dłuższych dystansach. Jeśli jednak nadal twój organizm jest w trybie stagnacji prawdopodobnie dzieje się coś niekorzystnego. Ponieważ twoje ciało nie ma szansy na regenerację, nie będzie silniejsze ani nie wzmocni wytrzymałości.

Trudniej ukończyć treningi

Po zmianie rutyny treningowej na początku może być bardziej wyczerpująca. Ponadto, jeśli Twoje tętno przyspieszy szybciej niż zwykle, może to być zły znak. Zacznij ograniczać swoją rutynę, aż wrócisz na właściwe tory.

Nadmierne przetrenowanie może mieć poważne konsekwencje, jeśli nie będziesz ostrożny. Tych znaków ostrzegawczych nie należy lekceważyć. Bez względu na sytuację twoje zdrowie jest najważniejsze.

Show CommentsClose Comments

Leave a comment