Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Farba kredowa pomoże Ci odnowić powierzchnie drewniane

W tym krótkim przewodniku znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci zwrócić uwagę na przygotowania przed rozpoczęciem malowania powierzchni drewnianych i drewnopodobnych. Dowiesz się też, co warto zrobić, jeśli okaże się, że najpierw trzeba przygotować powierzchnię. Nie musisz się jednak martwić – nawet jeśli powierzchnia, którą chcesz pomalować, wymaga od Ciebie trochę pracy do jej przygotowania, będziesz w stanie szybko przez to przebrnąć i zacząć malować w mgnieniu oka.

Zanim zaczniesz malować farbą kredową, dokładnie sprawdź powierzchnię, którą zamierzasz malować. Większość mebli drewnianych nie wymaga żadnych przygotowań, ale są wyjątki. Po pierwsze, jeśli malowana powierzchnia jest choć trochę zakurzona lub brudna, dobrze jest przetrzeć go wilgotną ściereczką. Farba kredowa nie przylega dobrze do zakurzonych powierzchni i nikt nie chce, aby po pomalowaniu widoczne były jakieś nierówności, lub by farba odchodziła. Do umycia najlepiej użyć wody z mydłem lub płynem do mycia naczyń, ale unikaj wszelkich żrących chemikaliów. Zapewnienie czystości powierzchni jest szczególnie ważne w przypadku szafek kuchennych, w których znajdują się pozostałości tłuszczu z gotowania, które wpłyną na wykończenie.

Jeśli malujesz meble w stylu vintage, sprawdź, czy pochodzą z lat 30. czy 40. XX wieku. Meble z tamtego okresu często mają wykończenie na bazie oleju, co powoduje powstawanie plam, przez które farba kredowa może przesiąkać. To samo może się zdarzyć, jeśli pracujesz z nową, niepoddaną obróbce sosną.

Czy farba kredowa wymaga szlifowania mebli przed nałożeniem?

Tam, gdzie tradycyjne farby wymagają szlifowania przed malowaniem mebli, farba kredowa Chalk Paint będzie przylegać do większości powierzchni bez wcześniejszego szlifowania. Ma ona niesamowitą siłę klejenia, więc w większości przypadków nie wymaga żadnego przygotowania powierzchni. Jeśli chcesz, możesz nawet malować bezpośrednio na sprzęcie, bez wcześniejszego demontowania drzwi czy ścianek bocznych.

Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, gdy mamy do czynienia ze szczególnie błyszczącą powierzchnią, taką jak laminat. Lekkie szlifowanie tutaj zapewni, że farba będzie miała teksturowaną powierzchnię, do której będzie przylegać. Niektórzy klienci lubią również najpierw przeszlifować, jeśli chcą wygładzić nierówną lub szczególnie uszkodzoną powierzchnię. To jest czynność, którą warto przeprowadzić, jeśli chcesz, aby Twoje lakierowane wykończenie było szczególnie eleganckie i nowocześnie się prezentowało po zakończeniu malowania. Naprawdę nie musisz się martwić, jeśli Twoim celem końcowym jest stworzenie teksturowanej lub postarzanej farby.

Farba kredowa i przygotowanie powierzchni do malowania

Jeśli chodzi o przygotowanie drewnianych mebli do malowania, należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Czy powierzchnia mebli lub sprzętu, który chcesz malować, jest szczególnie brudna lub tłusta? Czy malujesz świeżą lub nieobrobioną sosnę? Czy meble wykonane są w stylu vintage z lat 30. lub 40.? Jeśli odpowiedziałeś „tak” na którekolwiek z tych pytań, musisz przed malowaniem wykonać podstawowe przygotowania.

Jak przygotować powierzchnię pod farbę kredową krok po kroku

  • Aby wyczyścić mebel przed malowaniem, użyj wilgotnej szmatki i przetrzyj powierzchnię. W przypadku uporczywego brudu i tłuszczu użyj ciepłej wody z mydłem, ale unikaj żrących chemikaliów.
  • W przypadku błyszczących laminatów użyj krążka szlifierskiego i lekko przeszlifuj powierzchnię. Przed malowaniem zetrzyj pył szlifierski.
  • Jeśli malujesz na nowym, surowym drewnie, nałóż podkład na wszelkie sęki lub otwarte słoje.
  • Jeśli po rozpoczęciu malowania zauważysz plamę, nałóż przezroczysty szelak lub bloker do plam. Jedna lub dwie warstwy szelaku nałożone równomiernie za pomocą wacika zablokują plamę. Poczekaj na wyschnięcie kilka minut, a potem możesz przystąpić do malowania.
  • Testowanie przed malowaniem na podłogach drewnianych ma kluczowe znaczenie. Plamy i garbniki mogą przesiąkać przez farbę zaraz po nałożeniu lakieru. Jeśli planujesz malować podłogę, sprawdź najpierw zachowanie farby w zakrytym miejscu.
  • W większości przypadków nie trzeba specjalnie zastanawiać się nad przygotowaniem, ale jeśli pojawią się jakieś plamy, wiesz, co robić. Postępuj zgodnie z powyższymi krokami, aby przygotować drewno, a farba kredowa Chalk Paint pozwoli Ci uzyskać efekt, którego oczekiwałeś.
Show CommentsClose Comments

Leave a comment