Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Wskazówki, jak unikać upałów w pomieszczeniach podczas lata

Utrzymanie w naszych domach dostatecznie niskiej temperatury, aby można było pracować w dzień i wygodnie spać w nocy, to wyzwanie. Jeśli Twój dom ma okna wychodzące na południe, które pochłaniają słońce przez cały dzień, ciepło będzie promieniować do wnętrza przez cały wieczór. Kluczem jest utrzymanie jak najmniejszej ilości gorącego powietrza, jednocześnie zapewniając przepływ powietrza.

Gdy rano temperatura zacznie wzrastać, zamknij okna i rolety skierowane w stronę słońca i użyj strategicznie umieszczonego wentylatora wieżowego lub biurkowego, aby zapewnić przepływ chłodnego powietrza. Wieczorem, gdy temperatura spada, otwieraj okna z różnych stron domu, aby pomóc usunąć upał w ciągu dnia. Od zainwestowania w wysokiej jakości wentylator po zamykanie słonecznych okien w ciągu dnia, oto co zrobić, aby utrzymać niską temperaturę w domu podczas ciepłych letnich miesięcy.

Zainwestuj w wentylator

Kiedy zaczyna się upał, pierwszą rzeczą, po którą sięgamy, jest wentylator – ale nie wszystkie wentylatory są sobie równe. Większe wentylatory, takie jak wentylatory wieżowe, są zwykle mocniejsze i obracają się, aby rozproszyć powietrze, dzięki czemu nadają się do większych przestrzeni, takich jak pokoje dzienne i sypialnie. Nowoczesne domy są teraz bardzo dobrze izolowane, aby spełniać wymagania dotyczące efektywności energetycznej. Ale to oznacza, że ​​ciepło i zanieczyszczenia mogą zostać uwięzione w środku, utrudniając cyrkulację powietrza.

Umieść miskę lodu lub zamrożoną butelkę z wodą przed wentylatorem
Ustawienie zamarzniętej butelki z wodą lub miski lodu pod kątem przed wentylatorem znacznie schłodzi powietrze wychodzące z wentylatora. Gdy lód wyparuje, a powietrze wpadnie do miski, wytworzy bardzo potrzebną wilgoć i ochłodzi. Pozostawianie misek z wodą rozsianych po całym domu również pomaga wytworzyć wilgoć.

W ciągu dnia zasłaniaj zasłony i okna

Chociaż otwieranie okien, gdy na zewnątrz jest ciepło, może być kuszące, w rzeczywistości może to wpuścić ciepłe powietrze, a nie chłód, ogrzewając dom. Ogólna zasada mówi, że jeśli temperatura na zewnątrz jest wyższa niż w środku, okna powinny być zamknięte, ponieważ w przeciwnym razie wpuszczasz gorące powietrze. Jeśli musisz mieć otwarte okna w ciągu dnia, upewnij się, że robisz to w sposób zachęcający do przeciągu.

Otwieraj okna w nocy

Jeśli potrafisz znieść hałas uliczny na zewnątrz, otwórz okna wieczorami, a przez noc poczujesz chłodny powiew. W nocy temperatury znacznie spadają, więc otwierane okna pozwolą na cyrkulację chłodniejszego powietrza w pomieszczeniach i poprawią jakość snu. Pamiętaj jednak, aby zamknąć je ponownie rano, zanim znowu zrobi się gorąco.

Kup jedną lub dwie rośliny domowe

Rośliny domowe wprowadzają wilgoć do dusznego pomieszczenia, więc nie ma lepszego czasu na uzupełnienie zapasów. Oprócz dobrego wyglądu rośliny domowe mogą być zbawieniem w czasie fali upałów. Poprzez proces transpiracji rośliny zwiększają wilgotność otoczenia, dodając wilgoci i często redukując zanieczyszczenia w pomieszczeniach.

Wybierz prześcieradła bawełniane lub lniane

Zarówno bawełna, jak i len są tkaninami oddychającymi i znacznie lepiej utrzymują chłód podczas letnich upałów niż poliester i inne sztuczne tkaniny, które sprawią, że będziesz się bardziej pocić.

Wybór odpowiedniej pościeli może mieć ogromny wpływ na sen. Bawełna, jedwab i len to naturalne włókna, które są oddychające i mogą pomóc regulować temperaturę, zapewniając ciepło zimą i chłód latem.

Kup oddychającą pościel

Wybierając kołdry, poduszki i materace, postaw na naturalne, oddychające tkaniny. Wysoce chłonny i oddychający materiał pomaga ciału kontrolować temperaturę i wchłania niepożądaną wilgoć.

Wyłącz światła

Żarówki mogą emitować dodatkowe ciepło, którego nie potrzebujesz, gdy próbujesz utrzymać chłód w domu. Wyłączenie światła, zwłaszcza gdy na zewnątrz nie jest ciemno, oznacza, że ​​Twój dom będzie chłodniejszy.

Nie ładuj telefonu przez noc

Podobnie jak w przypadku świateł, pozostawienie telefonu podłączonego na noc i włączonego komputera wygeneruje zaskakującą ilość ciepła. Wyłącz je przed pójściem spać, a prawdopodobnie będziesz spać lepiej. Wyłączaj je, gdy nie są używane, w szczególności te urządzenia mogą wpompowywać dużo niepotrzebnego ciepła do pomieszczenia.

Show CommentsClose Comments

Leave a comment