Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ochrona UV latem

Ochrona przed promieniowaniem UV jest niezbędna przez cały rok, jednak należy zwrócić na nią szczególną uwagę latem, gdyż to właśnie podczas tej pory roku do Ziemi dociera najwięcej promieni słonecznych. W tym artykule dowiesz się czym jest promieniowanie UV i jak się przed nim skutecznie chronić.

Co to jest UV?

UV to promieniowanie ultrafioletowe, które dociera do Ziemi wraz z falą światła widzialnego od Słońca. Promieniowanie ultrafioletowe nie jest korzystne dla naszej skóry, gdyż powoduje oparzenia, przebarwienia, może nawet wywołać niektóre zmiany nowotworowe, jest też główną przyczyną wczesnego starzenia się skóry. Nie bez powodu kremy przeciw UV nazywane są najlepszymi kremami przeciw zmarszczkowymi – odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna stosowana już od najmłodszych lat skutecznie opóźni powstanie pierwszych zmarszczek nawet o kilka lat!
Mimo iż przebywanie na słońcu ma też kilka zalet, takich jak wspomaganie produkcji witaminy D3 oraz poprawienie samopoczucia, należy wystrzegać się nadmiernego opalania.
Aby zapobiec powstaniu negatywnych skutków działania promieniowania na naszą skórę powinniśmy sięgnąć po odpowiednie filtry przeciwsłoneczne.

Filtry przeciwsłoneczne – rodzaje

Wyróżniamy kilka rodzajów filtrów przeciwsłonecznych takich jak: chemiczne czy mineralne oraz mieszane, które łączą w sobie oba sposoby ochrony przed słońcem. Różnią się one sposobem blokowania promieni UV przed przedostawaniem się w głąb warstw skóry. Filtry chemiczne wnikają pod naskórek i zmieniają przenikające przez skórę promienie w energię cieplną, natomiast mineralne tworzą swojego rodzaju warstwę na powierzchni skóry mechanicznie blokując przedostawanie się promieniowania w głąb skóry odbijając je na zewnątrz. To dlatego mineralne filtry przeciwsłoneczne często bielą i powodują świecenie się cery.

Dużym problemem i wadą stosowania niektórych filtrów jest to, że mogą być komedogenne lub aknegenne czyli powodować powstawanie zaskórników i zmian trądzikowych. Z tego powodu wiele osób borykających się z tłustą bądź mieszaną cerą rezygnują z używania filtrów. Dlatego niezbędne jest odpowiednie dobranie kosmetyku do rodzaju cery. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, takich jak mgiełki UV do twarzy lub lekkie kremy o konsystencji żelu.

Ubrania – czy tkaniny chronią przed promieniami UV?

To na ile ubranie ochroni przed promieniowaniem ultrafioletowym głównie zależy od tego, jak gruby jest materiał. Łatwo to sprawdzić parząc przez tkaninę na słońce. Im więcej przepuszcza promieni słonecznych, tym mniej chroni przed promieniowaniem.
Dodatkową „ochronę” można zapewnić sobie ubierając się latem na jasno lub biało, gdyż to właśnie ten kolor odbija wszystkie fale światła widzialnego. Barwa czarna zachowuje się przeciwnie – pochłania całe spektrum widzialnego światła. Mimo iż ta właściwość kolorów nie ochroni nas przed promieniowaniem ultrafioletowym, to zwiększy nasz komfort podczas upalnych dni, ponieważ zmniejszy trochę nagrzewanie się naszego ciała.

Mgiełki UV do włosów? Czy ich stosowanie ma sens?

Ostatnio na rynku pojawiło się wiele mgiełek do włosów chroniących je przed promieniami UV. Czy ich stosowanie ma sens? Oczywiście. Włosy tak jak reszta naszego ciała wymagają ochrony przed szkodliwym promieniowaniem. Ponieważ są martwe, często zapominany o ich właściwej ochronie. Promieniowanie UV powoduje osłabienie struktury włosa, kruszenie się końcówek, puszenie włosów oraz wyblaknięcie koloru farbowanych włosów i rozjaśnienie naturalnego, często do nie do końca pożądanego, żółtego odcienia (przy tym problemie polecam płukankę z chabra bławatka lub gencjany – starych i bardzo skutecznych metod naszych babć na ochłodzenie koloru włosów).

Przy tych problemach niezbędne mogą okazać się właśnie mgiełki ochronne do włosów, jednak w ich składzie należy unikać alkoholu denaturowego (alcohol denat), gdyż ma on działanie wysuszające włosy.

Czy przekonaliście się do stosowania ochrony przeciwsłonecznej latem? Jak widać, opalanie się bez odpowiedniego zabezpieczenia jest bardzo niekorzystne, zarówno dla naszego zdrowia jak i wyglądu.

Show CommentsClose Comments

Leave a comment