Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Kredyt studencki – co, jak i dla kogo?

Wyższe wykształcenie często jest przepustką do dobrej pracy. Szkolnictwo otwiera przed młodym człowiekiem wiele możliwości, często mówi się, że czas spędzony na uniwersytecie to najlepszy okres w życiu. Nierzadko zdarza się tak, że trudna sytuacja majątkowa nie pozwala na pełne korzystanie z dobrodziejstw zdobywania wiedzy uczelni i zmusza studenta do trudnej sztuki godzenia chodzenia na wykłady z jednoczesną pracą zarobkową. Czy jest, oprócz stypendiów, jakieś wyjście z tej sytuacji? Jednym ze sposobów może być kredyt studencki.

Przyznawany na preferencyjnych warunkach i dostępny przez cały rok – to główne zalety kredytu studenckiego. Kredyt studencki to sposób na sfinansowanie utrzymania studentów w czasie trwania ich nauki. Od zwykłego kredytu różni się on przede wszystkim tym, że jest stosunkowo tani, ponieważ do jego spłaty dokłada się państwo. Dodatkowy atut stanowi niskie oprocentowanie i termin spłaty odroczony na dwa lata po zakończeniu przez studenta kształcenia. Sprawia to, że stanowi on bardzo atrakcyjną alternatywę dla finansowania oferowanego na standardowych warunkach. Dane z ostatnich lat pokazują, że coraz więcej młodych ludzi decyduje się na to rozwiązanie.

Udzielają go banki komercyjne we współpracy z państwem. O tego typu dofinansowanie może zgłosić się każdy student, nawet jeśli dopiero aplikuje o przyjęcie na wymarzoną uczelnię. Jeśli kandydat nie dostanie się na studia, kredyt po prostu nie będzie uruchomiony.Wnioski można składać przez internet. Spłacanie kredytu rozpoczyna się dwa lata po uzyskaniu tytułu naukowego, a stopa oprocentowania wynosi niewiele ponad 1 %. Wygląda to na bardzo korzystne wyjście dla ludzi znajdujących się w skomplikowanej sytuacji materialnej. Kredyt może być wypłacany w miesięcznej transzy w wysokości 400, 600, 800 lub 1000 zł. Takie warunki są możliwe dzięki dopłatom z Funduszu Kredytów Studenckich.

Kredyt mogą uzyskać tylko osoby, które nie przekraczają określonego progu dochodowego. Obecnie wynosi on 2500 złotych. Wnioski są rozpatrywane przez cały rok. Warunki udzielania kredytów studenckich są ściśle określone przepisami prawnymi. Warto się w nich dobrze zorientować, jeśli rozważa się tę formę wsparcia na studiach.

Opcja ta może bardzo ułatwić życie na studiach i pomóc w rozwoju. Korzystne warunki sprawiają, że jest to atrakcyjne rozwiązanie. W trudnej sytuacji pozwala studentom na pokrycie kosztów utrzymania podczas czasu trwania studiów, dzięki czemu mogą w pełni skupić się na zdobywaniu wykształcenia.

Show CommentsClose Comments

Leave a comment