Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Kandydaci do awansu z I ligi do Ekstraklasy

Granie na polskich podwórkach rozpoczyna się już w piątek 15 lipca. Wówczas do gry wchodzą kluby grające w PKO Bank Polski Ekstraklasie, ale także w Fortuna 1 Lidze. Jak co roku spore emocje towarzyszą rozgrywkom na zapleczu najlepszej ligi w Polsce, a to z tego powodu, że jest sporo niewiadomych dotyczących drużyn, które będą walczyć o awans do elity. W tym sezonie takich kandydatów jest co najmniej kilku. Oczywiście system gry w tej lidze jest taki, że bezpośredni awans wywalczą 2 najlepsze kluby, podczas gdy drużyny z miejsc od 3 do 6 grają w barażach. Ich zwycięzca zostaje 3 klubem, który uzyska awans o ligę wyżej.

Wisła Kraków faworytem?

Na pewno dla wielu opcją numer 1 do awansu jest Wisła Kraków. Ich spadek zaszokował całą piłkarską Polskę, ponieważ jeszcze nie tak dawno można było ten klub śledzić w europejskich pucharach czy walczącego o mistrzostwo kraju. Nie za dobrze dzieje się w tym klubie, jeśli chodzi o poziom sportowy, niemniej jednak ten klub z dużymi tradycjami powinien spokojnie poradzić sobie z tym, by na poważnie włączyć się do walki o awans bezpośredni. Fora bukmacherskie – czy warto z nich korzystać?

Arka też jest mocna

W Fortuna 1 lidze jest również Arka Gdynia, która kolejny sezon próbuje wszelkimi siłami powrócić do ekstraklasy, ale kolejny sezon nie jest im to dane. W poprzednim sezonie ponownie byli w czołówce i zajęli miejsce premiowane grą w barażach, ale w końcówce sezonu stracili rozpęd i zostali wyeliminowani przez Chrobrego Głogów, któremu ostatecznie również sztuka awansu się nie udała. Niewątpliwie z aktualnym składem posiadanym przez Gdynian są w stanie oni po raz kolejny być w czołówce ligowej. Pytanie tylko, czy w końcu są w stanie utrzymać formę przez większą część sezonu po to, by w końcu uniknąć baraży, które jak widać są dla nich prawdziwym utrapieniem.

Pozostali spadkowicze również włączą się do gry?

Wśród klubów, które również opuściły PKO Bank Polski Ekstraklasę w poprzednim sezonie znajdują się także Bruk Bet Termalica Nieciecza, ale także Górnik Łęczna. Jak pokazał przykład choćby Podbeskidzia Bielsko-Biała, jeśli nie udaje się awansować w sezonie tuż po spadku, późniejszy powrót jest niesamowicie trudny. Górale błąkają się w okolicach środka tabeli, ale wydaje się, że tamte dwa wspomniane kluby mają o wiele większe ambicje, a przede wszystkim spore doświadczenie z gry przeciwko najlepszym klubom w naszym kraju, co powinno pomóc im przeciwko wielu ambitnym drużynom, ale o mniejszych umiejętnościach piłkarskich.

Te wymienione kluby są faworytami, aczkolwiek może zdarzyć się sytuacja, że ktoś po raz kolejny zaskoczy, jak to było w przypadku Chrobrego Głogów, czy też Odry Opole, którym udało się awansować do baraży. Wśród takich drużyn na pewno powinien znaleźć się ŁKS Łódź, któremu marzą się kolejne derby z Widzewem na poziomie ekstraklasy, ale także beniaminkowie, czyli Stal Rzeszów i Ruch Chorzów, które na ten sezon mają bardzo ambitne plany i chcą dołączyć do czołówki. Sezon Fortuna 1 ligi zapowiada się niezwykle ciekawie i każda z drużyn już od 1 kolejki będzie chciała udowodnić swoje aspiracje.

Show CommentsClose Comments

Leave a comment