Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Jak napisać idealny list motywacyjny?

List motywacyjny to zmora wielu kandydatów do pracy na danym stanowisku, nawet w przypadku, gdy na rynku pracy funkcjonują już z powodzeniem od dobrych kilku lat. Problem stanowi nie tylko jego napisanie, wiele osób zastanawia się również nad tym, jaki sens ma jego tworzenie.

Warto wiedzieć, że list motywacyjny można pisać na dwa sposoby. Pierwszy sposób polega na pisaniu listu motywacyjnego od siebie, drugi sposób to rozpoczęcie pisania od pracodawcy. W pierwszym przypadku pisząc list motywacyjny należy bazować przede wszystkim na swoich umiejętnościach oraz doświadczeniu zawodowym, warto też uwzględnić własne wartości. Natomiast w przypadku listu motywacyjnego w którym bazą jest pracodawca, należy poddać analizie ogłoszenie na które odpowiadamy oraz skupić się na pozytywnych aspektach związanych z działalnością firmy.

Jak zatem wybrać sposób pisania listu motywacyjnego?

Warto w tym przypadku zaznaczyć, że zarówno jedno i drugie podejście ma swoje zalety i wartości. Jednak pisanie od strony własnej osoby jest bardziej uniwersalny, bowiem taki dokument śmiało można wykorzystać w przypadku każdej rekrutacji, niezależnie od tego, na jakie stanowisko i do jakiej firmy została złożona aplikacja.

Pisząc list motywacyjny należy pamiętać o tym, że w przypadku tego rodzaju dokumenty liczą się przede wszystkim fakty, więc lepiej byłoby tu nie stosować jakichkolwiek deklaracji. Tylko odpowiednie uzasadnienie wszystkich cech i umiejętności, jakie znalazły się w danym liście motywacyjnym wyróżnia go spośród setek, a nawet tysięcy innych, zwiększając tym samym szansę jego autora na otrzymanie zatrudnienia na danym stanowisku pracy.

Dlaczego warto dołożyć wszelkich starań, by napisać dobry i rzetelny list motywacyjny?

Być może niewiele osób poszukujących zatrudnienia zdaje sobie sprawę z tego, w jak wielu sytuacjach napisanie takiego listu może potencjalnego kandydata na dane stanowisko uratować. W wielu przypadkach list motywacyjny okazuje się idealnym sposobem na rozwianie wątpliwości, z jakimi zmaga się rekruter. Często również taki dokument pozwala na zmianę lub odpowiednie ukierunkowanie jego myślenia – nie rzadko z korzyścią dla potencjalnego pracownika.

Nie wszyscy rekruterzy wymagają napisania listu motywacyjnego. Są jednak sytuacje, w których pomimo wszystko warto postarać się o stworzenie takiego dokumentu. Kiedy będzie on najbardziej pomocny? List motywacyjny będzie szczególnie pomocny w przypadku pracownika, który:

  • nie może pochwalić się zbyt dużym doświadczeniem zawodowym – w tym przypadku list motywacyjny będzie bardzo dobrym uzupełnieniem ubogiego CV,
  • postanawia zmienić branże – w takim przypadku w liście motywacyjnym warto uzasadnić swoją zmianę oraz nakreślić (niekoniecznie bardzo precyzyjnie) swoją nową ścieżkę zawodową,
  • poszukuje pracy poza granicami kraju – w takim przypadku w liście motywacyjnym (w zależności od sposobu wykonywania pracy) należy określić swoją dostępność bądź podać datę przeprowadzki do kraju, w którym zatrudnienie zostanie podjęte,
  • z różnych przyczyn posiada przerwy w zawodowym życiorysie – tu warto nakreślić, czym one były spowodowane (jeśli w czasie przerw podejmowane były dodatkowe kursy czy szkolenia warto o tym wspomnieć w liście motywacyjnym).

Dla ułatwienia pisania listu motywacyjnego, można podzielić go na trzy części:

  • początek – każdy list motywacyjny należy rozpocząć od opisu stanowiska, na jaki kandydat składa swoją aplikację. W przypadku, gdy stanowisk na które jest zgłaszana kandydatura jest kilka, wówczas należy wpisać je w kolejności preferencji;
  • środek to najbardziej rozbudowana część listu motywacyjnego, w której należy skupić się nie tylko na wymaganiach pracodawcy, ale również i własnych umiejętnościach, najmocniejszych cechach i dotychczasowym doświadczeniu (warto przy tym, oczywiście zgodnie z prawdą dopasować je do wymagań stawianych przez pracodawcę rekrutującego na dane stanowisko);
  • zakończenie – na końcowym etapie listu motywacyjnego warto umieścić informacje, które pracownik chce przekazać potencjalnemu pracodawcy – może być to np, preferowany wymiar etatu, dane kontaktowe itd.

Aby list motywacyjny, a tym samym zgłoszenie kandydata nie został odrzucony już na samym początku należy starannie zadbać przede wszystkim o:

  • czytelność dokumentu, co jest absolutną podstawą (wielu rekruterów widząc mało czytelny dokument odrzuca go nie zagłębiając się nawet w jego treść),
  • format – najlepszy będzie plik PDF, który bez problemów można odtworzyć na każdym komputerze czy urządzeniu mobilnym,
  • odpowiednią długość dokumentu – najlepsza jest taka pomiędzy 0, 5 do 1 strony,
  • klauzulę o przetwarzaniu danych osobowych.
Show CommentsClose Comments

Leave a comment