243Views
Doradca kredytowy to osoba, która na co dzień zajmuje się szeroko rozumianą sprzedażą produktów kredytowych. Decydując się na podjęcie zatrudnienia w tym zawodzie warto zdawać sobie sprawę z tego, że doradca kredytowy może być zatrudniony przez placówki bankowe, firmy doradcze bądź zdecydować się na samodzielne prowadzenie działalności.
Czym się charakteryzuje zawód doradcy kredytowego?
Doradca kredytowy może być zatrudniony przez instytucje finansowe czy doradcze bądź prowadzić własną działalność gospodarczą w tym zakresie. Jego główne zadanie polega na pomocy klientom w wyborze najkorzystniejszego z ich punktu widzenia kredytu, spośród wszystkich możliwych, jakie są w danym momencie dostępne na rynku finansowym. Wybór oferty kredytowej musi dostosować nie tylko do potrzeb klienta, ale i jego zdolności kredytowej, którą przed przystąpieniem do poszukiwania korzystnej oferty doradca musi obliczyć (w tym celu stosowane są specjalne kalkulatory bankowe). Doradca kredytowy, bazując na swojej wiedzy i doświadczeniu jest w stanie przedstawić bardzo dokładnie wszystkie różnice pomiędzy poszczególnymi ofertami, co mając na uwadze szereg czynników pozwoli na obliczenie która z ofert w indywidualnym przypadku będzie najbardziej korzystna.
Doradca kredytowy – zakres obowiązków
Obowiązki doradcy kredytowego, są bardzo jasno określone. Osoba pracująca na takim stanowisku odpowiada za:
- prowadzenie szczegółowych rozmów z Klientami, w czasie których ma obowiązek poznać nie tylko ich oczekiwania, ale również dokonać wstępnego oszacowania ich finansowych możliwości;
- prezentacje Klientom ofert dopasowanych do ich potrzeb oraz finansowych możliwości;
- budowę własnej bazy klientów, opartej na obustronnej satysfakcjonującej relacji;
- pośredniczenie pomiędzy Klientem, a placówką udzielającą kredytu;
- rozmowę z klientem odnośnie decyzji kredytowej, niezależnie od tego, czy jest ona pozytywna czy negatywna;
- podejmowanie czynności zmierzających do budowania pozytywnego wizerunku firmy.
Kto może zostać doradcą kredytowym?
Teoretycznie funkcję doradcy kredytowego mogą pełnić osoby posiadające wykształcenie średnie, jednak zdecydowanie większe szanse na zatrudnienie na tym stanowisku mają absolwenci wyższych uczelni, na kierunkach mniej lub bardziej powiązanych z finansami. Niezależnie od wykształcenia, doradca kredytowy musi być osobą, która posiada bardzo szeroki zakres wiedzy odnoszącej się do finansów oraz produktów bankowych. Ze względu na to, że jest to dość dynamiczny rynek, wiedza ta koniecznie musi być regularnie aktualizowana i poszerzana.
Czy warto skorzystać z usług doradcy kredytowego?
W wielu sytuacjach, pomoc i wsparcie doradcy kredytowego w znalezieniu najlepszej oferty będzie niezwykle cenna. Kiedy w szczególności warto skorzystać z takiej pomocy? Na współpracy z doradcą kredytowym skorzystają przede wszystkim osoby, które:
- nie mają pojęcia o funkcjonowaniu rynku usług bankowych;
- nie są w stanie samodzielnie znaleźć korzystnej oferty kredytu (a na rynku jest ich naprawdę dużo);
- mają obawy, czy są w stanie samodzielnie załatwić wszelkie formalności nie tylko przy staraniu się o kredyt, ale i po jego otrzymaniu;
- potrzebują wielu informacji dotyczących poszczególnych ofert kredytowych;
- nie mają czasu na przeszukiwanie i zagłębianie się w liczne oferty kredytowe dostępne na rynku.
Jakie pytania zadaje doradca kredytowy
Doradca kredytowy powinien mieć nie tylko szeroką wiedze, ale i umiejętności, które pozwolą mu na udzielanie bardzo konkretnych odpowiedzi na pytania udzielane przez klientów. Doradca przygotowuje oferty w oparciu o potrzeby swoich klientów, dlatego też już na początku rozmowy pytają pytania dotyczące:
- wysokości uzyskiwanych miesięcznie dochodów,
- wysokości miesięcznych wydatków (z uwzględnieniem ewentualnych innych zobowiązań kredytowych),
- celu na jaki ma zostać przeznaczony kredyt.
Ile kosztuje współpraca z doradcą kredytowym?
Tak naprawdę ustalenie jednoznacznych widełek, określających koszty związane z korzystaniem z usługi doradcy kredytowego jest niemożliwe, bowiem jest to uzależnione od wielu czynników. W przypadku wielu placówek pierwsza rozmowa z doradcą jest darmowa, kolejne uzależnione są już od indywidualnych ustaleń z danym klientem. Dlatego też chcąc skorzystać z takiego cennego wsparcia warto rozejrzeć się za cenionym doradcą w okolicy i samodzielnie sprawdzić, jak przedstawiają się warunki współpracy.