224Views
Metaverse to pojęcie, które w ostatnich miesiącach wywołało wiele zamieszania. Zeszłoroczne zmiany wprowadzone na Facebooku przez Zuckerberga, wirtualne awatary polskich celebrytów, wielkie plany Korei Południowej – to tylko część tematów powiązanych z Metaverse. Tylko czym tak naprawdę jest Metaverse? Przeczytaj artykuł i poznaj możliwości, jakie stwarza wirtualna rzeczywistość. Dowiesz się również, jakie technologie korzystają z Metaverse!
Ale…czym jest ten cały Metaverse?
Metaverse to inaczej rozszerzona wirtualna rzeczywistość. Stanowi on cyfrowy świat, w którym można spędzać czas, brać udział w koncertach i wydarzeniach, spotykać się ze znajomymi, pracować, a nawet inwestować na forexie czy giełdzie!. W przeciwieństwie do korzystania z Internetu Metaverse zapewni znacznie bogatszych doznań, które będą odbiciem realnego świata. Co natomiast oznacza tą nazwą? Termin Metaverse stanowi nominację 2 słów – „Meta” (poza) i „verse” (skrót od słowa „universe”, czyli świat). Co więcej, pojęcie to zostało stworzone w 1992 r. przez Neala Stephensona – amerykańskiego pisarza powieści science fiction. To właśnie on wykreował w swym dziele wizję cyberprzestrzeni, która kosztuje. W związku z tym nabiera ona ekskluzywnego charakteru – biedni mają ograniczony dostęp do niej. Z perspektywy 30 lat od stworzenia tej koncepcji, Metaverse stało się rzeczywistością.
Gdy fikcja staje się rzeczywistością
Prekursorami Metaverse stało się m.in. Fortnite: Battle Royale, Roblox i Minecraft. Obecnie jednak ich grono się poszerza. Całkiem niedawno do Metaverse dołączyć także Facebook, który powoli wdraża kolejne modernizacje. Świetnym przykładem Metaversów jest także GTA, którego odwiedzanie dla wielu stało się alternatywą dla wychodzenia z domu. Wszystko za sprawą wciąż prężnie się rozwijających technologii blockchain, czy NFT. Technologii, które napędzają ten wirtualny świat, jest jednak znacznie więcej…
Technologie, które stoją za Metaverse
Wirtualny świat rośnie – z każdym kolejnym krokiem w jego kręgi wkraczają kolejni wielcy gracze. Ostatnim z przykładów jest październikowa transformacja Facebooka w Meta. Do najpopularniejszych z nich należą jednak:
- Technologia blockchain – rynek kryptowalut powstał z myślą o dokonywaniu płatności w wirtualnym świecie. Z ich pomocą można kupić np. wirtualną ziemię w Decentraland i wybudować w niej swoją wirtualną ambasadę – tak, jak zrobił to rząd Barbadosu. W przyszłości kryptowaluty mają również zostać wynagrodzeniem, które będzie przyznawane za pracę w Metaverse.
- Rzeczywistość rozszerzona (AR) i rzeczywistość wirtualna (VR) – pierwsza z tych technologii wykorzystuje cyfrowe do tzw. morfingu świata rzeczywistego. Tak powstają m.in. aplikacje do tworzenia cyfrowych wizualizacji, czego świetnym przykładem jest m.in. gra Pokémon GO. Z kolei technologia VR to w 100% środowisko wirtualne, które zostało wygenerowane komputerowo.
- Sztuczna inteligencja (AI) – od kilku lat jest ona szeroko wykorzystywana m.in. do planowania strategii biznesowych, czy rozpoznawania twarzy. Ma ona ogromny potencjał do przetwarzania dużych ilości danych. W przestrzeni Metaverse AI może ona być wykorzystywana m.in. do sterowania postaciami niegrającymi.
- Rekonstrukcja 3D – obecnie jest ona wykorzystywana na szeroką skalę m.in. w branży nieruchomości. Technologia ta umożliwia oglądanie budynków z dowolnego miejsca na Ziemi. Z kolei niektóre państwa (np. Korea Południowa), planują ją w przyszłości wykorzystać do rozkręcenia turystyki.
Wyzwania, jakie stoją przed Metaverse
Mimo, iż prace nad Metaverse znajdują się dopiero w początkowej fazie rozwoju – nie ulega wątpliwościom, że wirtualna rzeczywistość stanowi przyszłość. Z drugiej jednak strony, stwarza ona nie tylko ogromne możliwości, ale i zagrożenia. Zdaniem wielu ekspertów Metaverse będzie musiał więc w przyszłości sprostać wyzwaniom, z jakimi współcześnie zmaga się Internet.